Gianni Infantino o milimetrowych spalonych. „Chcemy promować ofensywny futbol”

Wprowadzenie systemu VAR do piłki nożnej spowodowało zwiększenie częstotliwości dyskusji na temat spalonych. Sędziowie często anulują bramki po minimalnych spalonych przez co rodzą się kontrowersje. Prezes FIFA, Gianni Infantino przyznał, że federacja pracuje nad zmianami w przepisach.

Odkąd wprowadzono pomoc wideo dla sędziów można było zobaczyć wiele minimalnych spalonych, które spowodowały anulację bramki. Jeden z takich przypadków opisaliśmy tutaj. Gianni Infantino odniósł się do tych sytuacji, twierdząc, że FIFA pracuje nad ich rozwiązaniem.

Zasada o spalonym ewoluowała w ciągu ostatnich stu lat, a teraz ponownie o niej dyskutujemy. Chcemy sprawdzić, czy możemy ją ulepszyć. Nie ze względu na VAR, ale przez chęć promowania ofensywnego futbolu.

Pytanie brzmi: czy powinniśmy dać zawodnikowi atakującemu większą przewagę i czy pomogłoby to futbolowi, gdyby nie odgwizdywano już marginalnych spalonych? To są dyskusje, które obecnie się toczą. Na ten temat są jednak różne poglądy i opinie – stwierdził Infantino.

Prezes międzynarodowej federacji piłki nożnej dodał również, że VAR nie niszczy futbolu tylko mu pomaga. Działacz uzasadnia, że większość arbitrów wychowała się na innych procedurach sędziowania.

VAR pomaga piłce nożnej, na pewno nie niszczy futbolu. Musimy pamiętać, że wprowadzono go dwa lata temu, a nie dwieście. Wielu z obecnych sędziów po prostu nie dorastało z VAR-em.