Co czeka Jakuba Modera w Brighton? Z pewnością walka o wyjściowy skład!

Dla Jakuba Modera zapewne są to ostatnie tygodnie w ekstraklasie. Jeśli wcześniejsze doniesienia się potwierdzą, to Brighton skróci wypożyczenie Polaka i od stycznia będzie on pełnoprawnym piłkarzem Mew.

Jakub Moder w Brighton. Co go czeka?

Ciężko jest aktualnie stwierdzić, jaki będzie miał początek Jakub Moder w nowym klubie. Jeśli wcześniejsze informacje się potwierdzą i Polak poleci do Anglii już w styczniu, będzie to dobry znak. Dlaczego dobry? Mewy nie skracałyby wypożyczenia bez powodu, tym bardziej że angielski klub będzie musiał z tego tytułu dopłacić dodatkowy milion euro. Brighton nie radzi sobie zbyt dobrze w obecnym sezonie i jest blisko strefy spadkowej. Przy tak napiętym kalendarzu pierwsza szansa na grę powinna być kwestią czasu.

Rekord transferowy ligi.

W minionym okienku transferowym Jakub Moder podpisał kontrakt z Brighton, które zapłaciło za niego ponad 10 milionów euro. Polak po transferze został z powrotem wypożyczony do Lecha Poznań na rok, z możliwością skrócenia wypożyczenia i ściągnięcia go do Anglii w styczniu. Jak już prędzej pisaliśmy, Mewy najprawdopodobniej skorzystają z tego zapisu i ściągną 21-latka do siebie w styczniu, za co dopłacą milion euro.

Jeszcze w czerwcu, czy lipcu większość kibiców oraz ekspertów typowała Michała Karbownika na transferowy rekord naszej ligi. Później wiemy, jak to było. Legia przedwcześnie odpadła z europejskich pucharów, przez co zaczęło się mówić o kłopotach finansowych warszawskiego klubu. Dariusz Mioduski przyjął 5.5 miliona euro od Brighton z pocałowaniem w rękę i pożegnał się z potencjalnym rekordem transferowym. Mimo to rekord w minionym okienku i tak padł, lecz bohaterem tego osiągnięcia został Jakub Moder. Piłkarz Lecha niemal od samego powrotu ekstraklasy po „lock-downie” jest na fali wznoszącej, co zauważyli skauci zagranicznych klubów. Poza świetnymi występami na rodzimym podwórku przyszły jeszcze dobre wyniki całej drużyny na arenie międzynarodowej, co skłoniło właścicieli Brighton do zapłacenia ok. 11 milionów euro + bonusy. Jednym z tych bonusów jest wspomniany milion euro za skrócenie wypożyczenia.

Walka Brighton o utrzymanie

Nie da się ukryć, że Mewy w tym sezonie raczej nie powalczą o nic więcej niż tylko utrzymanie w Premier League. Początek sezonu Brighton miało mocno przeciętny. W ośmiu meczach piłkarze Mew uzbierali łącznie zaledwie 6 punktów, co daje im obecnie 16. miejsce w tabeli ligowej i zaledwie 3 punkty przewagi nad strefą spadkową. Zapowiadane przez media przedwczesne skrócenie wypożyczenia może oznaczać, że trener Graham Potter ma jakiś plan na Polaka i pokłada w nim swoje nadzieje. Koniec końców Moder mógłby okazać się zbawieniem dla angielskiego klubu.

Rywalizacja o pierwszy skład. Czy Moder da rade?

Graham Potter stara się mocno rotować swoją drużyną, co daje nadzieje na to, że Jakub Moder szybko otrzyma szansę na grę. W tym sezonie we wszystkich rozgrywkach skorzystał w sumie z 30 (!) zawodników. Przy tak mocno napiętym kalendarzu Jakub Moder na pewno nie przesiedzi połowy sezonu na ławce, czy też w rezerwach. Trener Mew preferuje ofensywną grę w ustawieniu z trzema obrońcami, dzięki czemu więcej zawodników gra w linii pomocy, to również daje większe szanse na grę Polakowi. 3-4-2-1, 3-5-1-1, 3-4-3 – między tymi ustawieniami balansuje trener Potter. W tego typu ustawieniach występuje najczęściej 3 lub nawet 4 środkowych pomocników. Co prawda w kadrze jest ośmiu piłkarzy, którzy mogą występować w środku pola, lecz dwóch z nich to są jedynie juniorzy, którzy dopiero wchodzą do pierwszej drużyny. Zresztą Brighton ogólnie stara się stawiać na młodych piłkarz,średnia wieku drużyny wynosi ok. 24 lat, co daje im miejsce w czołówce Premier League pod tym względem. Głównymi rywalami Polaka do miejsca w pierwszym składzie powinni być Bissouma i Steven Alzate. Zarówno jeden, jak i drugi nie wydają się rywalami nie do pokonania dla reprezentanta Polski. Szczególnie reprezentant Mali mocno przypomina stylem gry Polaka. Również potrafi przedrzeć się i podłączyć się do ataku. Potrafi również strzelić bramkę jak ta poniżej.

Napięty kalendarz, potencjalne zakażenia i kontuzje.

Jak już wspominaliśmy, kalendarz rozgrywek w obecnym sezonie jest strasznie napięty, przez co trenerzy wielu klubów starają się jak najbardziej rotować składem. Między innymi z tego powodu jesteśmy świadkami coraz do większej liczby kontuzji mięśniowych. Co prawda te omijają, póki co, Brighton, jednak nie ma się co łudzić, prędzej, czy później któryś z piłkarzy zacznie narzekać na problemy zdrowotne i właśnie wtedy pojawią się kolejne rotacje. No i nie można zapomnieć o naszym kochanym koronawirusie, który może zaatakować w najmniej spodziewanym momencie i wyeliminować kogoś z gry na kilkanaście dni. Nikomu nie życzymy, ale jeśli, by tak się stało, mogłoby to mocno ułatwić przedostanie się do pierwszej jedenastki naszemu reprezentantowi.

Podsumowanie

Skrócenie wypożyczenia Jakub Modera obecnie wydaje się bardzo prawdopodobne. Ciężko by nam było uwierzyć w to, że trener Graham Potter ściąga do siebie Polaka, tylko po to, by posadzić go na ławce. Prędzej, czy później Polak powinien otrzymać szansę gry, a jak ją już dostanie, to będziemy mu z całego serca kibicować, by na dobre udało mu się przebić do wyjściowego składu.

fot. Brighton & Hove Albion F.C.

Michał Budzich