Zmiany transferowe w Premier League! Brexit ostro namieszał

W związku z Brexitem FA wprowadziło pewne zmiany w polityce transferowej. Kluby będą miały problemy ze sprowadzaniem młodych zawodników.

Zmiany w przepisach transferowych

Home Office zatwierdził nowe przepisy transferowe, które od 1 stycznia 2021 roku będą funkcjonować w Anglii. Oznacza to, że kluby grające w klasach rozgrywkowych od League Two będą miały ograniczone pole, co do ściągania młodzieżowców. Zespoły w trakcie najbliższego okienka będą mogły zakontraktować maksymalnie trzech zagranicznych piłkarzy poniżej 21. roku życia (od przyszłego roku sześciu na sezon) i otrzymały całkowity zakaz sprowadzania zawodników poniżej 18 lat.

Z racji Brexitu wszyscy piłkarze przyjeżdżający na wyspy spoza Wielkiej Brytanii będą musieli starać się o pozwolenie o pracę. To właśnie dlatego zagraniczni zawodnicy poniżej 18. roku życia nie będą mogli podpisywać kontraktów z angielskimi klubami. Jest to duży plus dla lokalnych młodzieżowców, ponieważ teraz szkółki będą stawiać na miejscowych.

Piłkarze nie zagrają bez pozwolenia

W celu otrzymania pozwolenia o pracę zagraniczni piłkarze będą musieli uzbierać wymaganą ilość punktów przydzielaną przez specjalny organ zarządzający (GBE). System bierze pod uwagę ilość spotkań reprezentacyjnych rozegranych na poziomie seniorski, jak i juniorskim; klub, do którego dany gracz dołącza oraz liczbę minut i występów danego zawodnika.

Piłkarze muszą zdobyć minimum 15 punktów, jednak ci, którzy rozegrali 70% spotkań w ostatnich dwóch latach (juniorzy w ostatnim roku) dla jednej z pięćdziesięciu najlepszych reprezentacji w rankingu FIFA otrzymają pozwolenie automatycznie. Wymagana ilość rozegranych spotkań zależy także od zajmowanego miejsca. Reprezentacji krajów z miejsc 21-30 potrzebują 60%, 11-20 40%, a najlepsza dziesiątka 30%. Klub, którego nowy zawodnik nie uzbiera wymaganych punktów, będzie miał prawo do odwołania się od decyzji, ale tylko, gdy gracz zdobędzie 10-14 oczek.

Co z Polakami?

Reprezentanci Polski raczej nie mają raczej czego się bać. Biało-czerwoni regularnie plasują się w najlepszej dwudziestce rankingu FIFA, co oznacza, że zawodnicy szerokiego składu nie będą mieli problemu z uzyskaniem pozwolenia. Jeżeli chodzi o Ekstraklasę, to tutaj mieliśmy trochę szczęścia. Najlepsza liga świata trafiła do piątej z sześciu kategorii UEFA, gdzie trafiły m.in. lepiej sklasyfikowane od naszych rozgrywki duńskie, słoweńskie czy słowackie.

Oficjalne stanowisko FA:

Po Brexitcie kluby nie będą mogły swobodnie podpisywać umów z zawodnikami z UE. Zawodnicy z krajów UE, którzy chcą grać w Premier League lub EFL, będą musieli zdobyć GBE tak, jak wszyscy inni zagraniczni gracze bez prawa do pracy w Wielkiej Brytanii.

W Premier League liczba zagranicznych zawodników U21, których klub może podpisać, będzie ograniczona do trzech w oknie transferu w styczniu i sześciu w każdym sezonie, przesuwających się do przodu. Pozwala to na rekrutację najlepszych graczy z całego świata do treningu i gry razem z rodzimymi talentami.

Zgodnie z zasadami FIFA wyjście Wielkiej Brytanii z UE będzie oznaczało, że kluby nie będą mogły podpisywać kontraktów z zagranicy do 18 roku życia.

Mamy silne relacje robocze zarówno z Premier League, jak i EFL. Będziemy wspólnie monitorować tę nową umowę, aby zapewnić, że z czasem będzie ona ewoluować tak, aby jak najlepiej spełniać nasze wspólne cele. Przedyskutujemy również poprawę ścieżki kariery zawodników z korzyścią dla klubów piłkarskich i rodzimych talentów w tym kraju.

 

Kacper Polaczyk