Złota Piłka nie jest tego warta. Dlaczego Lewandowski powinien zostać w Bayernie?

Od dłuższego czasu przyszłość Roberta Lewandowskiego stoi pod znakiem zapytania. Kontrakt Polaka z Bayernem Monachium wygasa latem 2023 roku. Klub w dalszym ciągu nie podjął jednak kroków ku przedłużeniu współpracy z 33-letnim snajperem. W mediach natomiast narastają głosy o potencjalnym odejściu „RL9” do innego klubu. Czy zmiana otoczenia w tym momencie miałaby jednak sens?

Lewandowski w Bayernie występuje od 2014 roku. Do Bawarii trafił 1 lipca, jako wolny zawodnik po wygaśnięciu kontraktu z Borussią Dortmund. Przez niespełna osiem lat, które spędził na Allianz Arenie, Polakowi udało się na stałe zapisać zarówno w historii „Die Roten”, jak i całej Bundesligi. Łącznie dla mistrzów Niemiec strzelił aż 339 goli w 367 występach.

W zeszłym sezonie pobił także rekord Gerda Muellera z sezonu 1971/72, pod względem liczby bramek strzelonych w jednym sezonie niemieckiej ekstraklasy. Co więcej, jest również drugim najskuteczniejszym piłkarzem w historii klubu. W klasyfikacji wyprzedza go jedynie wspomniany Gerd Mueller (523 gole).

Z Bayernem sięgnął wielokrotnie po mistrzostwo i puchar Niemiec, zdobywał tytuł króla strzelców, a do swojej gabloty dołożył także Ligę Mistrzów. W dorobku ma także Superpuchar Europy, kilka Superpucharów Niemiec czy Klubowe Mistrzostwa Świata.

Wypalenie materiału?

Tak pokaźna ilość trofeum i osiągnięć, jakie udało się zdobyć Lewandowskiemu w Bayernie, budzi wielki podziw. Sugeruje jednak, że dobił do pewnej granicy, której nie da się już przekroczyć. Niewykluczone również, że sam zawodnik odczuwa pewną monotonię, grając w tym samym klubie od tylu lat.

W związku z tym coraz częściej słychać głosy o potencjalnym transferze 33-latka. Plotki potęguje również niepewna sytuacja kontraktowa Lewandowskiego. Bayern w dalszym ciągu nie ogłosił porozumienia w sprawie przedłużenia jego umowy.

Letnie okienko transferowe będzie prawdopodobnie ostatnią szansą na uzyskanie pieniędzy z odejścia Polaka. Obecny kontrakt obowiązuje bowiem do 30 czerwca przyszłego roku. Za kilka miesięcy Lewandowski będzie mógł zatem negocjować warunki umowy z innym klubem, a w czerwcu opuścić Allianz Arenę za darmo.

Legenda

W takim wypadku Bayern ma dwie opcje. Albo zaproponować „Lewemu” sowitą podwyżkę i walczyć o jego zatrzymanie, albo „pozbyć się go” latem. Dużo słyszy się o zainteresowaniu ze strony FC Barcelony czy Paris Saint-Germain, z czego Blaugrana miała już rozmawiać z Pinim Zahavim, agentem napastnika. Sam Izraelczyk podobno mocno naciska na transfer swojego klienta.

Gdyby do takiego ruchu doszło, to Lewandowskiemu oczywiście trudno będzie się dziwić. Jak wyżej wspomniałem – z Bayernem osiągnął wszystko. Tak naprawdę obecnie może jedynie śrubować kolejne rekordy klubu czy Bundesligi. Zmiana otoczenia byłaby dla niego na pewno nowym, ciekawym wyzwaniem i pewną zmianą w życiu, której być może potrzebuje.

Z innej jednak strony, warto spojrzeć na historię, jaką Polak zbudował w stolicy Bawarii. Lewandowski już w tym momencie należy do klubowych legend, a jego nazwisko pojawia się obok Gerda Muellera, Franza Beckenbauera czy Lothara Matthaeusa. Pięknym zwieńczeniem tej przygody, byłoby osiągnięcie statusu najlepszego strzelca w historii „Die Roten”, do czego brakuje mu jeszcze 184 trafienia. Zadanie jest niebywale trudne, ale biorąc pod uwagę formę kapitana „Biało-Czerwonych” oraz jego ambicję – nie niewykonalne.

Warto też nadmienić fakt, że Lewandowski dużą i ważną część swojego życia spędził w Niemczech. Polak żyje w tym kraju od 2010 roku, kiedy to trafił do Borussii Dortmund. To też tam się urodziły i wychowują się jego córki, Klara i Laura. Czy aby na pewno chciałby wywracać teraz życie swoje i swojej rodziny do góry nogami?

Korzyści

Nie da się jednak ukryć, że za zmianą klubu stoją też pewne argumenty. A szczególnie jeden. Zmiana barw pomogłaby Lewandowskiemu zyskać na medialności. Transfer do PSG czy FC Barcelony z pewnością zwiększyłby szanse Polaka na zwycięstwo w plebiscycie Złotej Piłki. Nagroda „France Football” jest jedyną indywidualną statuetką, jakiej w swoim dorobku nie ma jeszcze lider Bawarczyków.

Czy jest to jednak nagroda, przez którą warto kończyć swoją wspaniałą przygodę napisaną w Niemczech? Czy nie byłoby pięknie, gdyby nasz rodak został w Bayernie do końca kariery i zakończył tam swoją przygodę z piłką, jako jedna z największych legend?

Oczywiście ostatnie słowo i tak będzie należało do mistrzów Niemiec. Bayernowi do przedłużenia zostały także kontrakty Thomasa Muellera oraz Manuela Neuera. Wspomniana dwójka, wraz z Lewandowskim, inkasuje największą pensję na Allianz Arenie. Niewykluczone zatem, że kwestie finansowe ostatecznie zdecydują o tym, że ktoś będzie musiał się z Bawarią pożegnać.

– Musimy się upewnić, że nasza jakość i kwestie ekonomiczne pójdą w parze. Pandemia wciąż trwa, nadal nie mamy pełnego stadionu. Przechodzimy przez trudny okres pod względem finansowym – stwierdził kilka tygodni temu Hasan Salihamidzić, dyrektor sportowy Bayernu.

– Dochodzą do mnie informacje, że Bayern nie jest w stanie przedłużyć umowy z całą trójką. Jeśli to się zgadza, to ktoś z nich będzie musiał wybrać nowy klub – mówił natomiast dla „WP Sportowe Fakty” Radosław Gilewicz, były piłkarz VfB Stuttgart, a obecnie ekspert Viaplay.

Scheda

Ewentualne rozstanie z Lewandowskim postawiłoby przed Bayernem ciężkie zadanie. Mianowicie znalezienie dla niego godnego następcy. Tych na rynku nie ma jednak zbyt wielu. Monachijczycy mogliby postawić na Erlinga Haalanda, co często przewijało się w niemieckich mediach. Problemem Norwega jest jednak jego zdrowie i łatwość w łapaniu kontuzji. W ostatnich miesiącach 21-latek coraz częściej łapał kontuzje, co wpływa na częstotliwość jego występów.

Innym potencjalnym następcą mógłby zostać Karim Adeyemi. 20-latek w bieżącym sezonie potwierdzał drzemiący w nim talent. Dla Salzburga rozegrał w sumie 37 meczów, w których strzelił 19 goli. Obecnie podąża podobną drogą, co Norweg, ale w odróżnieniu od starszego od siebie o rok napastnika – nie jest jeszcze na tyle doświadczonym i bramkostrzelnym zawodnikiem. Adeyemi to także inny profil piłkarza, niż Lewandowski czy Haaland. Ściągnięcie go na Allianz Arenę oznaczałoby zmianę stylu gry.

Ostatnio wypłynęła także informacja, że Bayern obserwuje innego piłkarza Salzburga. Mowa mianowicie o Benjaminie Sesko. 18-letni zaledwie Słoweniec mierzy aż 194 cm wzrostu, otrzymał w tym sezonie 29 szans w pierwszym zespole RB. Strzelił w nich 8 bramek i dodał siedem asyst. Już teraz mówi się o nim, że ma szanse zostać „nowym Haalandem”, lecz to wciąż jedynie melodia przyszłości.

Bayern ma także piłkarzy aspirujących do gry w pierwszej drużynie z własnej akademii. Duże nadzieje pokłada się w Arijonie Ibrahimoviciu. Piłkarz z rocznika 2005 już teraz imponuje swoimi boiskowymi poczynaniami w młodzieżówce „Die Roten”. W 25 występach 9 razy trafiał do siatki rywali, do czego dołożył też aż 14 asyst. Na koncie ma także 10 występów zwieńczonych ośmioma golami dla reprezentacji Niemiec U17. Wejście napastnika do pierwszej drużyny Bawarczyków wydaje się więc kwestią czasu. Trudno jednak sądzić, aby z miejsca dał radę zastąpić Lewandowskiego.