Z teleturnieju na ławkę trenerską – niezwykła historia litewskiego szkoleniowca

Valdas Dambrauskas rozpoczął dziś przygodę z Łudogorcem Razgrad, który na co dzień występuje w bułgarskiej ekstraklasie. 19 lat temu litewski szkoleniowiec wziął udział w teleturnieju, który dał mu taką możliwość.

Studia w Wielkiej Brytanii

Valdas Dambrauskas marzył o studiach w Wielkiej Brytanii. Szkoleniowiec w 2002 roku miał 25 lat i postanowił wziąć udział w teleturnieju Šeši nuliai – milijonas. Litwin wygrał 4000 litów (5100 złotych) i dzięki tym pieniądzom mógł wyjechać na Wyspy Brytyjskie i spełniać marzenia.

Za wygrane pieniądze Dambrauskas opłacił kurs, który otworzył mu furtkę do kariery trenerskiej. Litwin prowadził już m.in. młodzieżowe reprezentacje swojego kraju, Ekranas Poniewież, Żalgiris Wilino, a teraz objął stery Łudogorca Razgrad. Szkoleniowiec wygrywał Puchar Łotwy, dwukrotnie ligę litewską, a także 3 razy Puchar oraz Superpuchar Litwy.

Baldas Dambrauskas 7 stycznia skończy 44 lata i może jeszcze wiele osiągnąć. Litwin pewnie wiele zawdzięcza teleturniejowi, który pozwolił mu wyjechać do Wielkiej Brytanii.

Kacper Polaczyk