Wyliczono szanse reprezentacji Polski na wyjście z grupy. Do awansu mogą wystarczyć 3 punkty

Piotr Klimek wyliczył szanse reprezentacji Polski na wyjście z grupy na EURO 2024. Jak się okazuje, Polacy powinni wyjść z grupy nawet z zaledwie trzema punktami.
Reprezentacja Polski ma za sobą pierwszy mecz na EURO 2024. W inauguracyjnym starciu Polacy polegli z Holandią 1:2. Po pierwszej kolejce Biało-Czerwoni mają na koncie zatem zero punktów. Do końca fazy grupowej zostały dwa mecze – z Austrią i z Francją. Do zdobycia pozostało jeszcze łącznie 6 punktów.

Z każdej grupy na EURO wychodzą po 2 najlepsze drużyny. Dodatkowo, aż 4/6 ekip z trzecich miejsc także awansuje do 1/8 finału. Zatem do uzyskania awansu nie potrzeba aż tak wielu punktów, jak chociażby na Mistrzostwach Świata.

Jak wyliczył Piotr Klimek, do awansu powinny wystarczyć zaledwie 3 punkty. Kluczowe znaczenie będzie miał jednak bilans bramkowy – będzie on uwzględniany w przypadku zajęcia trzeciego miejsca w grupie. Zdobycie trzech punktów i bilans bramkowy +3 (lub lepszy) to stuprocentowy awans do 1/8 finału ME. Każdy bilans bramkowy większy niż -3 oznacza ponad 50% szans na awans. Z kolei, dla przykładu, 3 punkty i bilans bramkowy -7, to tylko 11,8% szans na wyjście z grupy.
Mając mniej niż 3 punkty wciąż istnieją szanse na wyjście z grupy, są one jednak iluzoryczne. Zdobycie 2 punktów przy bilansie -1, to zaledwie 7,3% szans na awans. 1 punkt i bilans -2 daje szanse na awans na poziomie 1%. 1 punkt i bilans -3 nie daje żadnych szans.

Michał Budzich