Warta Poznań opublikowała plan rozwoju na lata 2020-2023. We wspomnianym dokumencie można przeczytać, że klub chce być aktywny społecznie.
Warta Poznań to najstarszy istniejący klub piłkarski w Poznaniu i jeden z najstarszych klubów w Polsce. Zieloni zajmują 9. miejsce w klasyfikacji medalowej mistrzostw Polski. W swojej akademii kształcą ponad 360 zawodników i zawodniczek.
– Będę dążył do budowy silnej poznańskiej marki, która wykracza poza sport i angażuje społeczność miasta i regionu. Proponuję Wam włączenie się w ten ekscytujący projekt. Chcemy doprowadzić do zmiany myślenia o roli klubu piłkarskiego. W dobie, kiedy wszystko kręci się wokół kosmicznie wysokich budżetów i osiąganiu wyników niemal za wszelką cenę, proponujemy inną – ludzką – skalę patrzenia na futbol – pisze we wstępie właściciel Warty Poznań, Bartłomiej Fajraszewski.
Klub zdaje sobie sprawę ze swoich braków infrastrukturalnych. W „Planie Rozwoju 2020-2023” zwraca się również do miasta, aby wspomogło Wartę. Zieloni w zamian odwdzięczyliby się władzom Poznania społecznymi akcjami. Tegoroczny beniaminek ekstraklasy informuje, że swoją marką będzie promował:
- Ochronę środowiska (np. sadzonka drzewa dla zawodnika meczu; usunięcie ze stadionu materiałów, które nie podlegają biodegradacji)
- Zdrowy tryb życia
- Przedsięwzięcia ważne dla mieszkańców Poznania
- Włączenie do działania osoby zagrożone wykluczeniem ze względu na niepełnosprawności (klub uruchomił sekcję amp futbolu, teraz pracuje nad rozwiązaniami dla niewidomych i niedowidzących)
- Futbol kobiecy
- Inicjatywy związane z seniorami
- Historię Poznania
- Brak wykluczeń (skupianie różnych środowisk na meczach)
Przede wszystkim jednak, Warta Poznań jest klubem piłkarskim. Oto jakie założenia na najbliższe lata zamierza spełnić Duma Wildy:
- Liczebność kadry I zespołu: 25 – 28 zawodników
- Min. 50% zawodników lokalnych (tj. mieszkających w obrębie 150 km od Poznania)
- 22 – 25 zawodników z pola
- 3 bramkarzy, z czego bramkarz nr 2 jest w wieku maksymalnie ok. 25 lat, a nr 3 w hierarchii – to junior
- 18 – 21 seniorów na wysokim, wyrównanym poziomie, przy założeniu, iż unikamy zawodników powyżej 30 roku życia (max. 4)
- 7 – 8 młodzieżowców przy czym 1 – 3 z młodszego rocznika (2001-2003)
- Włączenie do kadry 3 – 6 najzdolniejszych juniorów z Akademii Warty Poznań (na poziomie, który nie obniża znacząco jakości treningu pierwszego zespołu seniorów)
- Przynajmniej 4 seniorów z potencjałem sprzedażowym
- Większość wiodących zawodników z nastawieniem na rozwój, a tym samym na dodatkową pracę
- Przynajmniej 5 młodzieżowców i juniorów związanych z regionem
- Maksymalnie 1 – 3 obcokrajowców, ale wyłącznie w przypadku spełnienia przez nich wszystkich kryteriów
Nie od dziś wiadomo, że w Warcie Poznań się nie przelewa. Zieloni chcą się usamodzielnić i być bardziej stabilni finansowo. Wiemy również, że infrastruktura w klubie nie należy do najnowocześniejszych. Czego więc potrzebuje tegoroczny beniaminek Ekstraklasy?
- Nowej siedziby klubu
- Stadionu spełniającego wymogi licencyjne w Ekstraklasie
- Lepszej infrastruktury do szkolenia dzieci i młodzieży
- Większego zaangażowania kibiców
- Sponsorów
To tylko część z założeń klubu, który niespodziewanie po dwudziestu pięciu latach awansował do Ekstraklasy. Całość Planu Rozwoju 2020-2023 zobaczysz tutaj.