Tyle polskie kluby zarobią na Euro! Wiadomo, jakie bonusy wypłaci UEFA

UEFA od 2008 roku wynagradza kluby, których zawodnicy wyjeżdżają na mistrzostwa Europy. Jakie kwoty wpłyną na konta polskich drużyn w tym roku? Ile z nich w ogóle dostanie taki bonus? 
Wiadomo już, że PZPN otrzyma od UEFY co najmniej 9,25 mln euro (40 mln złotych) za grę Polski na Euro. Ta kwota może jeszcze oczywiście wzrosnąć, w zależności od występów „Biało-Czerwonych” w Niemczech. Na premie czeka jednak nie sama federacja. Także kluby z Ekstraklasy mogą liczyć na sowite dopłaty od federacji.

Ile dostaną kluby?

Za poprzednie Euro największe bonusy trafiły na konto Legii Warszawa oraz Lecha Poznań (kolejno 191 tysięcy i 145 tys. euro). Z obu ekip na turniej pojechało po dwóch zawodników. Na nadchodzący turniej do Niemiec najwięcej piłkarzy z Ekstraklasy „wypuścił” również „Kolejorz” – Salamon (Polska), Blazić (Słowenia) i Kvekveskiri (Gruzja). W sumie poznaniacy powinni więc zainkasować łącznie nawet 210 tys. euro.
Kto jeszcze może liczyć na dofinansowanie? Poza Lechem na Euro zawodników puściły: Pogoń Szczecin (Kamil Grosicki), Cracovia (Otar Kakabadze), Jagiellonia Białystok (Taras Romanczuk), Raków Częstochowa (Bogdan Racovitan), Górnik Zabrze (Erik Janża). Każdy z tych zawodników powinien spędzić na Euro przynajmniej 21 dni, więc wspomniane kluby mogą liczyć na przynajmniej 70 tysięcy bonusu.

Źródło: Goal.pl