Skaut Manchesteru City przeanalizował postępy Jóźwiaka. „Za 18 miesięcy będzie w Premier League”

Kamil Jóźwiak we wrześniu 2020 roku dołączył do Derby County, gdzie zdążył rozegrać już 18 spotkań. Samuel Szczygielski oraz Jakub Bokiej, skaut Manchesteru City, postanowili przeanalizować występy Polaka w Championship.

Najmłodszy skaut w Manchesterze City

Nie wszyscy znają Jakuba Bokieja, a jest to dość ciekawa postać, którą warto przybliżyć. W wieku 20 lat zadzwonił do niego szef skautingu Manchesteru City, który chciał wyciągnąć go z Leeds United. Cała sytuacja miała miejsce w 2016 roku i od tamtego czasu Bokiej pracuje w The Citizens, jako najmłodszy łowca talentów.

Jakub Bokiej wraz z Samuelem Szczygielskim wzięli na warsztat Kamila Jóźwiaka, a dokładniej jego występy w Championship. 22-latek trafił do Derby County we wrześniu 2020 roku, a Barany zapłaciły za niego 4 miliony euro. Z perspektywy czasu można wywnioskować, że transfer nie był trafiony medialnie. Przecież w sierpniu mówiło się o Galatasaray czy Herthcie Berlin, a tymczasem Jóźwiak wylądował na zapleczu Premier League i do tego w klubie, który walczy o utrzymanie.

„Za 18 miesięcy będzie w Premier League”

Championship jest dość chaotyczną ligą. Na zapleczu Premier League liczy się przede wszystkim przygotowanie wytrzymałościowe. Z perspektywy czasu Jóźwiak w tej sferze poczynił duże postępy. Polak poprawił odbiór piłki, a także lepiej trzyma się na nogach, gdy ktoś próbuje go wybić z rytmu bądź szarpie za koszulkę.

Zdaniem Bokieja 22-latek poprawił się w aspekcie dynamicznym. Polak zwiększył natężenie biegów, a także ich efektywność. Wypuszczenie piłki podczas sprintu czy balans ciałem przed dryblingiem to rzeczy, które nie sprawiają Jóźwiakowi większego problemu. Dodatkowo pomocnik Derby County ma dobre uderzenie i nie boi się używać słabszej nogi.

Kamil ma naprawdę duży potencjał, jest wysoko na mojej prywatnej liście zawodników, których obserwuję. Jeśli miałbym rzucić tezę, to jeśli będzie zdrowy, to za 18 miesięcy będzie w Premier League – podsumował Jakub Bokiej

Kacper Polaczyk