Piłkarze tych narodowości średnio zarabiają najwięcej w ligach TOP 5. Polacy daleko poza czołówką

Serwis „OffThePitch” opublikował raport dotyczący średnich zarobków piłkarzy w ligach TOP 5 z podziałem na narodowość. Jak się okazuje, na najwyższe przeciętne wynagrodzenie mogą liczyć Belgowie.

W swoim raporcie serwis „OffThePitch” uwzględnił piłkarzy grających w ligach TOP 5. Dokonano podziału ze względu na narodowość. Większa liczba zawodników, nie zawsze przekładała się na wyższe przeciętne wynagrodzenie. W tym zestawieniu bardziej istotna była jakość, aniżeli ilość. Najwięcej swoich przedstawicieli w ligach TOP 5 ma Francja (375), jednak pod względem średniego wynagrodzenia kraj ten wygląda bardzo blado.

Na czele zestawienia znalazła się Belgia, która ma 41 piłkarzy grających w ligach TOP 5. Piłkarze tej narodowości, którzy grają w ligach TOP 5, zarabiają średnio nieco ponad 4 miliony euro. Na drugim miejscu jest Brazylia, która w czołowych ligach ma 94 reprezentantów (niespełna 4 miliony euro), a podium uzupełnia Anglia (ok. 3,5 miliona euro). Łącznie w ligach TOP 5 gra aż 196 Anglików.

Polska znajduje się na 23. miejsce w zestawieniu. W ligach TOP 5 gra łącznie 45 polskich piłkarzy (10 w Bundeslidze, 1 w La Liga, 8 w Ligue 1, 6 w Premier League, 20 w Serie A). Zarabiają oni średnio niespełna 1,9 miliona euro.

Jeśli chodzi o piłkarzy reprezentujących kraje z lig TOP 5, to najlepiej wypada wspomniana wcześniej Anglia (ok, 3,5 miliona euro). Druga jest Francja, której piłkarze zarabiają przeciętnie ok. 1,8 miliona euro. W ogólnym rankingu Francja jest 24. Tuż za Francuzami są Niemcy, którzy zarabiają niewiele mniej. Piłkarze z Hiszpanii zarabiają średnio ok. 1,77 miliona euro. Z krajów z lig TOP 5 najmniej zarabiają Włosi – niecałe 1,6 miliona euro. Niskie pozycje tych krajów wynikają przede wszystkim z faktu, że kluby z lig TOP 5 często stawiają na rodzimych piłkarzy, którzy albo dopiero wkraczają w seniorską piłkę, albo ich poziom, a zarazem wynagrodzenie, jest niższy niż obcokrajowców.

Michał Budzich