Norweski klub nagłaśnia łamane przez Katar prawa człowieka. „Oczywiście pieniądze nadal mają przewagę nad prawami człowieka i życiem ludzkim”

Najbliższe mistrzostwa świata nadal wzbudzają olbrzymie kontrowersje. Do akcji nagłaśniającej naruszenia Kataru dołączyło Tromsø IL. Norweski zespół umieści na swoich koszulkach specjalny kod QR, który po zeskanowaniu będzie prowadził do strony informującej o łamanych przez Katar prawach człowieka.

Pierwszy klub z taką inicjatywą

Tromsø jest pierwszą profesjonalną drużyną, która zdecydował się nagłośnić sytuacje w Katarze. Klub całą akcje przeprowadza we współpracy z Amnesty International – największą organizacją pilnującą przestrzegania praw człowieka na świecie. W komunikacie klubu możemy przeczytać:

Cześć świecie piłki nożnej! To znowu my z dalekiej północy.

Mieliśmy nadzieję, że FIFA i Katar wysłuchają nas po raz ostatni, ale oczywiście pieniądze nadal mają przewagę nad prawami człowieka i życiem ludzkim (…) Najcenniejszym atutem nie będą pieniądze, które zarobiłeś, ale sposób, w jaki traktowałeś innych ludzi. Najbardziej przerażające jest to, że wiesz, że źle traktujesz ludzi. Z jakiego innego powodu miałbyś wydawać pieniądze, próbując pokazać piękniejszą stronę okropnych rzeczy, które robisz (…) Nie możemy udawać, że piłka nożna i polityka nie są ze sobą powiązane i nigdy nie możemy odwracać wzroku, gdy niektórzy wykorzystują naszą piękną grę, by przyćmić naruszenia praw człowieka. Razem możemy to zmienić – stwierdzają Norwedzy.

Kadra też wspiera inicjatywę

Reprezentacja Norwegii także zwróciła uwagę na działania Kataru. Piłkarze norweskiej kadry na mecz z Gibraltarem wyszli w koszulkach z napisem „Prawa człowieka – na boisku i poza nim”.