Ekstraklasa rozdała pieniądze! Zobacz, który klub zarobił najwięcej

Wraz z końcem sezonu Ekstraklasa SA podzieliła sumę 225 milionów złotych na 16 klubów z ekstraklasy. Zdecydowanie największym beneficjentem została Legia, która łącznie otrzymała ponad 31 milionów.

Zacznijmy od tego, za co dostaje się pieniądze. Pierwszym aspektem jest poziom sportowy prezentowany w minionym sezonie. Dalej są to takie czynniki jak m.in. ranking historyczny, Pro Junior System, zajęcie miejsca w TOP4. Kolejne pieniążki można również zdobyć dzięki zwycięstwu w Pucharze Polski.

Obecny sezon jest rekordowy, jeśli chodzi o sumę, jaką Ekstraklasa SA przeznaczy dla klubów. 225 milionów, taka kwota zostanie podzielona na 16 klubów. Jest to wzrost o 45% względem poprzedniego roku.

Najwięcej pieniędzy otrzyma Mistrz Polski – Legia Warszawa. Stołeczny klub otrzyma łącznie 31,3 mln złotych. Kwota z obecnego sezonu przewyższa tę z poprzedniego prawie dwukrotnie. Wtedy Legia otrzymała nieco ponad 15 milionów, gdy zdobyła v-ce mistrzostwo kraju.

Już na początku sezonu cieszyliśmy się z poziomu umów z nadawcami i sponsorami oraz oczekiwanych wysokich wypłat dla klubów. Nie spodziewaliśmy się jednak, że w trakcie sezonu przyjdzie nam stoczyć prawdziwy bój w obronie tych budżetów. Rekordowe środki, które wypłacamy obecnie klubom, to swego rodzaju nagroda za ogromny wysiłek włożony we wznowienie i dokończenie rozgrywek po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa – komentuje Marcin Animucki, prezes zarządu Ekstraklasy SA.

Michał Budzich