Były kandydat na selekcjonera reprezentacji Polski żałuje decyzji Bońka. „Czułem, że mogę wykonać dobrą robotę”

Zbigniew Boniek po nieudanych Mistrzostwach Świata w Rosji wiedział, że Adam Nawałka nie będzie kontynuował pracy w PZPN. Piotr Koźmiński z WP Sportowe Fakty porozmawiał z jednym z ówczesnych kandydatów na posadę selekcjonera biało-czerwonych, Giannim De Biasim.

Rozmówca Koźmińskiego ostatecznie nie został trenerem reprezentacji Polski. Na łamach WP Sportowe Fakty stwierdził, że bardzo tego żałuje, bo czuł, że może wykonać kawał dobrej roboty.

Na początku byłem mocno zawiedziony, wręcz zły. Czułem, że mogę wykonać z Polską dobrą robotę. Macie piłkarzy na bardzo wysokim poziomie. Lewandowski, Kamil Glik, Bartosz Bereszyński. Długo mógłbym wymieniać. Nastawiłem się na tę pracę, byłem na nią zdecydowany.

De Biasi jest obecnie selekcjonerem reprezentacji Azerbejdżanu, jednak nie wyklucza, żeby w przyszłości pracować dla PZPN-u.

Oczywiście, że sytuacja jest otwarta. Na razie jednak nie ma tematu. Ja pracuję w Azerbejdżanie, Polska ma selekcjonera. Ale w przyszłości? Jestem otwarty.

Rozmowy toczono już przed turniejem

Włoski szkoleniowiec wyznał, że Zbigniew Boniek kontaktował się z nim jeszcze przed Mistrzostwami Świata w Rosji. Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej już wtedy szukał ewentualnego następcy dla Adam Nawałki.

Ze Zbigniewem Bońkiem o polskiej kadrze rozmawiałem kilka razy. Zawsze bezpośrednio, nigdy przez pośredników. Nie mam pamięci do dat tych rozmów, bo od tego czasu wiele się już u mnie działo, rozmawiałem z innymi federacjami czy klubami, ale tych kontaktów, jak mówię, było kilka.

Raz, pamiętam, byłem w Londynie, na rozmowach z australijską federacją, gdy „Zibi” się ze mną skontaktował. Dyskutowaliśmy też przed mundialem w Rosji, bo Boniek pytał mnie czy byłbym zainteresowany na wypadek, gdyby ówczesny trener po mistrzostwach miał odejść.

Giovanni De Biasi to 64-letni szkoleniowiec, który w przeszłości trenował takie zespoły jak Deportivo Alaves, Levante, Torino, Udinese czy reprezentacja Albanii. Od lipca bieżącego roku jest selekcjonerem kadry Azerbejdżanu.