Polski Związek Piłki Nożnej opublikował dane dotyczące wydatków poszczególnych klubów z tytułu prowizji dla agentów piłkarzy. W ciągu ostatnich 12 miesięcy polskie kluby zapłaciły menedżerom w sumie niemalże 40 milionów złotych.
Wydatki klubów z Ekstraklasy
Pandemia koronawirusa nie powstrzymała polskich klubów w wydawaniu ogromnych sum pieniędzy. PZPN opublikował raport, w którym przedstawił, ile poszczególne kluby z Ekstraklasy, Fortuna I ligi oraz Ewinner II ligi wydały na prowizje menedżerskie w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Dane obejmują okres 1 kwietnia 2020 roku-31 marca 2021 roku.
Na szczycie zestawienia znalazła się rzecz jasna Legia Warszawa. W ciągu ostatnich 12 miesięcy „Legioniści” zapłacili pośrednikom niemal 9,5 mln złotych. Na drugim miejscu znalazł się Lech Poznań (nieco ponad 5 mln złotych), a podium zamknęło Zagłębie Lubin (niecałe 4,5 mln złotych). Najmniejsze wydatki z tego tytułu zanotowała Warta Poznań. Skromny klub z Poznania wydał nieco ponad 150 tys. złotych. Łącznie kluby z Ekstraklasy wydały ponad 36 mln złotch.
Polskie kluby przez ostatnie 12 miesięcy wydały na prowizje dla agentów piłkarzy niemal 40 milionów złotych. Na szczycie zestawienia jest oczywiście Legia Warszawa.
Dane za okres 1 kwietnia 2020-31 marca 2021. pic.twitter.com/q39fpwUsgH
— Michał Budzich (@budzichmichal) May 2, 2021
Ile wydały kluby z I i II ligi?
Równie ciekawe co w Ekstraklasie jest również na jej zapleczu. Kluby Fortuna I ligi wydały przez ostatni rok na premie dla menedżerów piłkarzy ponad 3,5 mln złotych. W zestawieniu przewodzi ŁKS Łódź (868 tys. złotych). Warto jednak zaznaczyć, że łodzianie w poprzednim sezonie rywalizowali na boiskach Ekstraklasy, a przypomnijmy, że dane obejmuję okres 1 kwietnia 2020 roku-31 marca 2021 roku. Co ciekawe GKS Bełchatów nie wydał ani grosza.
Tropem bełchatowian poszło kilka klubów z II ligi, które również nie wydały na opłaty menedżerskie ani grosza. Ponad 150 tys. złotych wydała z kolei Chojniczanka Chojnie. Łącznie kluby z trzeciego poziomu rozgrywkowego w Polsce przeznaczyły na opłaty dla agentów ponad 700 tys. złotych.
W ramach uzupełnienia 1. i 2. liga pic.twitter.com/d0t9AfNdit
— Michał Budzich (@budzichmichal) May 2, 2021