Site icon EkstraklasaTrolls.pl

Lekarze o przyszłości Eriksena: „Prawdopodobnie to koniec jego kariery”

Podczas wczorajszego spotkania pomiędzy Finlandią a Danią przeżyliśmy chwile grozy – medycy musieli na murawie reanimować Christiana Eriksena. Całe szczęście udało się uratować życie Duńczyka, lecz prawdopodobnie w tamtym momencie zakończyła się jego kariera piłkarska.

O włos od tragedii

W sobotnim meczu pomiędzy Finlandią a Danią Christian Eriksen stracił przytomność i upadł na murawę. Medycy musieli reanimować 29-latka. Po kilku minutach walki lekarzom udało się uratować życie pomocnika Interu Mediolan. Eriksen został przewieziony do szpitala, gdzie przez kilka dni pozostanie na badaniach kontrolnych.

Co na to lekarze?

Sanjay Sharma, profesor kardiologii sportowej na Uniwersytecie Świętego Jerzego w Londynie, pracuje również jako lekarz w Tottenhamie. W przeszłości kilkukrotnie badał Christiana Eriksena, gdy ten był jeszcze piłkarzem Kogutów. Profesor powiedział, że Duńczyk nigdy nie miał niepokojących wyników.

– Pomyślałem sobie: o mój Boże! Czy coś przeoczyliśmy? Przecież czytałem wnikliwie wszystkie wyniki badań i wszystko wyglądało doskonale. Od momentu, gdy podpisał kontrakt, do moich obowiązków należało czuwać nad jego zdrowiem i przeprowadzać coroczne badania. Z pewnością jego wyniki do 2019 roku były zupełnie normalnie. Nie miał żadnej jawnej wady serca. Mogę za to ręczyć, bo sam wykonywałem te badania – powiedział Sharma.

– Dobra wiadomość jest taka, że będzie żył, ale zła, że zbliża się do końca swojej kariery. Czy zagra jeszcze jakiś profesjonalny mecz? Nie umiem tego orzec. Niemniej jednak na Wyspach na pewno by już nie zagrał. Jesteśmy bardzo zasadniczy w tym względzie. Nie owijając w bawełnę: on dziś umarł. Na kilka minut, ale umarł. Czy znajdzie się jakiś zawodowy lekarz, który pozwoli mu umrzeć jeszcze raz? Odpowiedź brzmi nie – zakończył lekarz Tottenhamu.

Kardiolog Scott Murray w rozmowie dla Daily Mail również jest zdania, że Eriksen nie wróci do zawodowego grania w piłkę.

– Prawdopodobnie to koniec jego kariery. Włosi nie pozwalają uprawiać sportu osobom, jeśli wykryją u nich poważną wadę serca, i to jest zgodne z tamtejszym prawem. Robią to od dłuższego czasu, od ponad 20 lat. Zmniejszyli dzięki temu śmiertelność w sporcie z powodu zatrzymania krążenia z ponad trzech procent do poniżej jednego procenta – powiedział doktor Murray.

Bardziej optymistyczne zdanie ma Robert Gajda. Kardiolog w programie Eurosekcja w Sport.pl zwrócił uwagę, że kluczową sprawą jest poznanie przyczyny wczorajszego ataku serca u Eriksena.

– Sądzę, że wszyscy będą bardzo ostrożni, ale nie można dzisiaj tego wykluczyć. Dziś można sobie wyobrazić zawodnika, który biega z wszczepionym kardiowerterem-defibrylatorem. Taka sytuacja też jest możliwe. Są takie teorie, choć koledzy naukowcy mogą się zdenerwować, że tak spekuluje. Może się okazać, że miał chorobę wieńcową, która zostanie zabezpieczona. Może się okazać, że miał mostek wieńcowy, który przewężał tętnicę wieńcową, i ten mostek zostanie przycięty, ta przeszkoda zostanie usunięta i zawodnik jest w pełni zdrowy. Może się okazać, że miał ukryty zespół WPW, który powoduje częstoskurcze, które powodują utratę przytomności, niewydolność krążenia, ale dość prostym zabiegiem kardiochirurgicznym można tę przyczynę usunąć. Jest szansa, że powróci do profesjonalnego sportu, jeśli nie doszło do uszkodzenia mięśnia sercowego – przyznał Gajda.

Exit mobile version