Site icon EkstraklasaTrolls.pl

Jaki ojciec, taki syn. Najsłynniejsze duety piłkarskie ojciec-syn

Dziś dzień ojca. W ramach przypomnienia o tym dniu przygotowaliśmy dla was najsłynniejsze (naszym zdaniem) duety ojciec-syn w piłce nożnej.

1. Cesare Maldini – Paolo Maldini

Bezsprzecznie dwie legendy AC Milan. Obaj rozegrali łącznie 994 spotkań dla Rossonerich i również obaj przez lata pełnili funkcję kapitana w drużynie z Mediolanu. Natomiast w reprezentacji Włoch rozegrali łącznie aż 140 spotkań, głównie za sprawą Paolo, do którego należy 126 z nich.

Największymi sukcesami ojca – Cesare – było 4-krotne mistrzostwo Włoch, a w sezonie 1962/1963 wraz z Milanem wygrali Puchar Mistrzów. Tak wielkich sukcesów nie odniósł z reprezentacją Włoch, w której zagrał jedynie 14 razy. Na jedynym mundialu Cesare w 1962 Włosi pożegnali się z turniejem już po fazie grupowej.

O Paolo Maldinim najlepiej będzie świadczyć fakt, że na jego cześć w Milanie został zastrzeżony numer 3. Sukcesów jest tyle, że aż ciężko je wszystkie zliczyć.

Jako ciekawostkę dodamy, że jest szansa, że liczba legendarnych Maldinich wzrośnie. Daniel Maldini, syn Paolo, to 18-letni piłkarz drużyn młodzieżowych AC Milan. Miał on już okazję, by zadebiutować w pierwszej drużynie Rossonerich.

https://twitter.com/IFTVofficial/status/1224004406414278657

2. Abedi Pelé – Jordan Ayew – Andre Ayew

Tym razem mały wyjątek, ponieważ mamy do czynienia nie z jednym synem, a aż z dwoma! Abedi Pele to bezsprzeczna legenda afrykańskiego futbolu. Ani Jordan, ani Andre nigdy nie nawiązali do sukcesów ojca, choć od wielu lat ich nazwiska przewijają się w drużynach z TOP 5 lig europejskich.

Do osiągnięć Abedi Pele z pewnością zaliczymy:

Zarówno Jordan, jak i Andre rozpoczynali karierę w Omypique Marsylia, głównie za sprawą ojca, który ma status legendy we francuskim klubie. Jeśli chcemy mówić o jakichkolwiek sukcesach dwójki braci, to na pewno te sukcesy przytrafiły się w czasie gry na Stade Vélodrome.

https://twitter.com/AfricaClassic/status/1246733811196534784

3. Peter Schmeichel – Kasper Schmeichel

Kasper podążył podobną ścieżką co jego ojciec. Również został bramkarzem i również gra z powodzeniem w Premier League. Obaj musieli trochę poczekać na pierwsze sukcesy, które nie przyszły im w młodym wieku.

Peter do Manchesteru United przechodził w wieku 28 lat, a największe sukcesy były jeszcze przed nim. Pierwsze mistrzostwo Anglii odniósł w 1993 roku, kiedy miał już 29 lat. Prędzej zdobywał mistrzostwa Danii, lecz ciężko to porównać ze wspomnianym mistrzostwem odniesionym z Manchesterem United. Poniżej największe sukcesy starszego z rodziny Schmeichel:

Z Kasperem było podobnie. Początkowo błąkał się po wielu klubach na wyspach i ciężko było mu wejść na wyższy poziom. Pierwszy większy sukces przyszedł w 2016, kiedy niespodziewanie zdobył mistrzostwo Anglii z Leicester City. Tak więc zdobył Mistrzostwo ligi angielskiej w tym samym wieku, co jego ojciec.

Po sukcesie Leicester wielu zawodników uciekło z klubu, mając wiele ofert z innych drużyn. Wydawać by się mogło, że tą samą ścieżką podąży Kasper Schmeichel, który miał ogromny wkład w zdobycie mistrzostwa. Nic bardziej mylnego, Duńczyk pozostał w Leicester i do tej pory reprezentuje barwy „Lisów”.

Peter i Kasper rozegrali w sumie 179 meczów w reprezentacji swojego kraju, co czyni ich drugim najlepszym duetem w historii pod tym względem. Lepszy jest duet Koreańczyków, który tworzą niejacy Bum-Kun Cha i Du-Ri Cha.

https://twitter.com/Squawka/status/727251492407771136

4. Włodzimierz Smolarek – Euzebiusz Smolarek

Czym byłby jakikolwiek ranking, jeśli by w nim nie było żadnego polskiego akcentu? No też właśnie. Panowie Smolarek, jeśli nie są najbardziej rozpoznawalnym duetem ojciec-syn w Polsce, to z pewnością są najbardziej skuteczną parą.

Obaj panowie łącznie rozegrali dla naszej reprezentacji 107 spotkań i zdobyli w nich 33 bramki. Zarówno jeden, jak i drugi byli kluczowymi postaciami podczas okresu ich gry w reprezentacji.

Włodzimierz Smolarek na zawsze będzie kojarzony z sukcesem z roku 1982, kiedy to Polacy zajęli 3. miejsce na mundialu. Smolarek wówczas był graczem pierwszego składu i nawet dołożył jedną bramkę w meczu grupowym z Peru. Na mundialu pojawił się również 4 lata później, lecz wtedy już bez sukcesów.

Ebi miał po prostu pecha, trafił na chyba najgorszy okres, jeśli chodzi o wyniki notowane przez Polaków na scenie międzynarodowej. Mimo że pojechał na dwa wielkie turnieje z reprezentacją, to na żadnym choćby nie wyszedł z grupy. Należy jednak pamiętać, jak często Ebi ratował nam skórę i to dzięki niemu, wiele razy unikaliśmy kompromitacji. Świadczą o tym liczby – 47 meczów, 19 bramek, 3-krotnie wybierany najlepszym piłkarzem roku w Polsce.

https://twitter.com/OldFootball11/status/939950442502598656

5. Arnór Gudjohnsen – Eidur Gudjohnsen

Obaj mają w swoim kraju status legendy. Nic dziwnego bowiem obaj zagrali łącznie 161 meczów w reprezentacji swojego kraju. W 1996 roku doszło do symbolicznej zmiany, kiedy to w towarzyskim meczu z Estonią Arnora zmienił jego syn Eidur.
Oczywiste jest, że dużo więcej w karierze osiągnął Eidur. Jego ojciec Arnor większą część kariery spędził w niszowej lidze belgijskiej w barwach Anderlechtu, kiedy Eidur przez niemal całą karierę podróżował po całej Europie i grał w największych klubach.

https://twitter.com/Slade/status/1007967914358697987

6. George Weah – Timothy Weah

George Weah, to zdobywca Złotej Piłki z 1995 roku, a obecnie prezydent Liberii. Jego syn Timothy wybrał grę dla reprezentacji USA za sprawą jego miejsca urodzenia – Nowy Jork.

Jak wspomnieliśmy, George Weah był najlepszym piłkarzem świata w 1995, dzięki czemu został nagrodzony Złotą Piłką. Przy jego nazwisku widnieją takie sukcesy jak:

  • 2x Mistrzostwo Włoch
  • 1x Mistrzostwo Francji
  • 3x Puchar Francji
  • 3x Najlepszy piłkarz roku w Afryce

Timothy seniorską karierę rozpoczynał w PSG. Następnie przez sezon był wypożyczony do Celticu, a po powrocie na stałe przeniósł się do Lille. W obecnym sezonie zagrał w zaledwie 3 spotkaniach ligowych, co nie jest najlepszym wynikiem. Wszystko z powodu kontuzji, która ciągnie się za nim niemal przez cały sezon.

https://twitter.com/Squawka/status/1020684924439924738

7. Lilian Thuram – Marcus Thuram

Starszy z nich to legenda francuskiej piłki w czystej postaci. Mistrz świata, mistrz Europy, a do tego niezliczone trofea klubowe. Grał w samych najlepszych klubach Europy z Barceloną i Juventusem na czele. Poniżej najważniejsze trofea:

  • 1x Mistrzostwo Świata 1998r.
  • 1x Mistrzostwo Europy 2000r.
  • 2x Mistrzostwo Włoch
  • 1x Piłkarz roku we Francji

Jego 22-letni syn z sezonu na sezon coraz głośniej puka to drzwi światowego futbolu. Obecny sezon jest jego pierwszym w Bundeslidze, a mimo to natychmiastowo stał się graczem pierwszego składu Borussii Moenchengladbach. Nic dziwnego, gdy spojrzymy na liczby z tego sezonu Bundesligi – 31 meczów 10 goli, 8 asyst. Jak na debiutancki sezon 22-latka całkiem nieźle.

https://twitter.com/ESPNFC/status/1031127273368371200

Exit mobile version