Wiceprezes PZPN ds. szkolenia komentuje porażkę młodzieżówki 1:10 z Niemcami: „To nie był przypadek”

Maciej Mateńko został mianowany nowym wiceprezesem ds. szkoleniowych w Polskim Związku Piłki Nożnej. Były prezes Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej udzielił wywiadu „Polsatowi Sport”, w którym opowiedział o szkoleniu w polskiej piłce. Poruszony został również temat ostatniej porażki młodzieżowej reprezentacji Polski z Niemcami.

Za nami wybory w Polskim Związku Piłki Nożnej, które przyniosły poważne zmiany w składzie zarządu. Jak dobrze wiecie, nowym prezesem PZPN został Cezary Kulesza, jednak dodatkowo zostało powołanych pięciu wiceprezesów. Jednym z nich jest Maciej Mateńko, który będzie pełnił funkcję wiceprezesa ds. szkoleniowych.

6 sierpnia został rozegrany mecz towarzyski pomiędzy reprezentacjami U-17 z Niemiec oraz z Polski. Spotkanie trwało łącznie 120 minut (grano 4×30 minut) i zakończyło się bolesną porażką Biało-Czerwonych 1:10. W mediach natychmiast rozpoczęła się dyskusja nt. szkolenia w naszym kraju.

Nowy wiceprezes ds. szkolenia PZPN w rozmowie z „Polsatem Sport” poruszył tematy wspomnianego meczu. Pan Mateńko nie uważa, by w tym wyniku był przypadek. Mówi on także o konieczności zmian w systemie szkolenia w Polsce.

– To nie był przypadek. Gdyby to był przypadek, nie szukałbym rewolucyjnych zmian w polskim systemie szkolenia. O ile w ogóle możemy mówić, że mamy system szkolenia – mówi Maciej Mateńko.

– Powstanie „Narodowego Modelu Gry” było bardzo potrzebne. To jest drogowskaz szczególnie dla trenerów z mniejszych ośrodków. Jest to biblia, którą należy znać. I w oparciu o nią można napisać model szkolenia np. w małym klubie. Ale nie ma, niestety, sytuacji, w której wszyscy w Polsce pracują jednakowo… – dodaje.

– Nie chcę zabijać kreatywności trenerów, ograniczać rozwoju dzieci, wrzucając je w sztywne ramy. Ale potrzebny jest plan działania dla całej Polski i mam zamiar taki stworzyć. Inną pracę wykonamy dla małych klubów w mniejszych ośrodkach, zwłaszcza tych, które nie mają swojego planu, i im chcemy przede wszystkim pomagać – kontynuuje wiceprezes PZPN ds. szkoleniowych.

źródło: Polsat Sport

Michał Budzich