Spore zmiany w europejskich pucharach. Wejdą w życie od przyszłego sezonu

Od sezonu 2021/22 oficjalnie w Europie będziemy mieli do czynienia z trzecimi rozgrywkami międzyklubowymi. Oprócz dotychczasowego podziału na Ligę Europy i Ligę Mistrzów dojdzie jeszcze „Europa Conference League”. Jak ma to działać?

Trzeci poziom rozgrywkowy ma za zadanie (brutalnie mówiąc) oddzielić ziarno od plew. UEFA chciałaby skupić najsilniejsze kluby w jednym miejscu, aby zapewnić jak najlepsze widowisko, ale i oczywiście zwiększyć swoje zarobki. W tym celu miałaby także pomóc Superliga, o której w ostatnich dniach znowu zrobiło się głośno. Obecnie wiemy na pewno, jak będzie wyglądać sprawa wyjść z grupy w poszczególnych rozgrywkach.

Zmiany

Liga Mistrzów

Jeśli chodzi o miejsca premiowane awansem z grupy tutaj sytuacja pozostaje niezmienna. Wciąż do 1/8 finału LM trafią zarówno pierwsza, jak i druga najlepsza drużyna z danego grona. Trzecie miejsce nie oznacza jednak końca przygody z Europą, ale o za chwilę.

Liga Europy

W przypadku europejskich rozgrywek drugiego stopnia sytuacja nieco ulegnie zmianie. Przede wszystkim pewni awansu będą jedynie zwycięzcy swoich grup. Pierwsze miejsca będzie zatem premiowane grą w 1/16 finału LE.

Ekipy, które zajmą drugie miejsca wcale nie będą na straconej pozycji. Staną one przed szansą udowodnienia, że na dalszą grę w pucharach zasługują. Między drugimi miejscami z grup Ligi Europy oraz trzecimi miejscami z Ligi Mistrzów zostaną rozegrane play-offy. Zwycięzca zostanie w grze o finał.

Liga Konfederacji

Nowy twór UEFY w zasadzie nie będzie znacząco różnić się od poprzedników. Tutaj podobnie jak w LE 1. miejsce w grupie będzie premiowane awansem do dalszej fazy. Analogicznie, drugie miejsca z Conference League wciąż pozostaną w grze. Rozegrane zostaną play-offy pomiędzy nimi a trzecimi drużynami w swoich grupach LE.

Na każdym poziomie do fazy grupowej mają przystąpić 32 drużyny. Taka liczba obowiązywać będzie zarówno w Lidze Mistrzów, jak i Lidze Europy i Konferencji.

Jak awansować do LK?

W Lidze Konferencji zagrać będą mogli zwycięzcy pucharów krajów ze średnich i słabych lig. W zależności od miejsca w rankingu klubowym zespoły od zajmujące miejsca 2-4 będą miały albo zapewniony pewny start w rozgrywkach, lub będą walczyć o awans w eliminacjach. Z kolei ligi z topu będą miały swoich reprezentantów w postaci zespołów zajmujących 6-7 lokatę.