Smuda wierzy w szybki awans Wieczystej do Ekstraklasy. „Jest to możliwe”

Wieczysta Kraków od dłuższego czasu wywołuje wielkie emocje na polskim podwórku piłkarskim. Klub niedawno awansował do III ligi, ale to nie zaspokaja ich ambicji. Franciszek Smuda wprost przyznaje, że celem jest awans do Ekstraklasy. 

Wieczysta ma spore zasoby finansowe. Świadczą o tym między innymi transfery, jakich dokonuje. W klubie grają już między innymi Sławomir Peszko, Radosław Majewski, Thilbaut Moulin, Błażej Augustyn, Łukasz Burliga czy Maciej Jankowski. Nie brakuje więc piłkarzy, którzy mają doświadczenie z gry w Ekstraklasie czy za granicą.

Twój ulubiony KFC Grander w KuRponiastej cenie!

Szybki awans?

W przyszłym sezonie Wieczysta będzie występować na poziomie III ligi. Cele klubu sięgają jednak zdecydowanie dalej. Planem jest awans do Ekstraklasy w ciągu trzech lat. Franciszek Smuda uważa, że jest to ambicja realna i możliwa do spełnienia.

– Jest to możliwe – stwierdził krótko Smuda w rozmowie z „Super Expressem”, po czym dodał – Ludzie myślą, że jesteśmy bardzo bogaci, a my jesteśmy skromnym klubem, ale mądrze prowadzonym.

Krychowiak wyjedzie z Europy? Fabrizio Romano przekazuje zaskakujące wieści [CZYTAJ]

– W klubie są przejrzyste zasady i wielu piłkarzy zgłasza się, żeby u nas grać. Jeśli ktoś myśli, że to nasze finanse robią wyniki i kolejne awanse, to jest w błędzie. Robi to drużyna, którą wspólnie mądrze składamy – przyznał szkoleniowiec. 

Panuje powszechne przekonanie, że do Wieczystej przechodzą zawodnicy, którzy chcą już „odcinać kupony” i żegnają się powoli z poważnym granie. Smuda zaznacza jednak, że zupełnie tak nie jest, za przykład podając Sławomira Peszkę.

Pragmatyzm i konsekwencja. Lech wygrał z Karabachem uważną grą w defensywie [CZYTAJ]

– Ma lepsze podejście do treningów i do grania niż wtedy, gdy grał w ekstraklasie. Jest kapitanem i czuje się odpowiedzialny za zespół i jakby to był jego klub, bo tak naprawdę Wieczysta rozbujała się od czasu, gdy on tutaj trafił. Widzę, że zależy mu na tym, żeby drużyna grała jak najlepiej i zaliczała kolejne awanse. No i pod wieloma względami człowiek z wiekiem mądrzeje – stwierdził.

Sam Smuda też na pewno liczy na awans do Ekstraklasy. Obecnie trener ma na koncie 499 meczów w roli szkoleniowca na najwyższym poziomie rozgrywkowym w kraju. Brakuje mu więc tylko jednego do zapisania się w historii. Niedawno przyznał nawet, że chciałby, aby stało się to właśnie z Wieczystą.

Trener Qarabagu Agdam zabrał głos po porażce z Lechem Poznań. „Byliśmy lepsi” [CZYTAJ]