Real, Barça i Juventus sprzeciwiają się karom nałożonym przez UEFA. „Jest to niedopuszczalne”

Real Madryt, FC Barcelona oraz Juventus Turyn opublikowały w sobotnie przedpołudnie odpowiedź na piątkowy komunikat ze strony UEFA. Wspomniane 3 kluby oficjalnie nie opuściły projektu pod nazwą „Superliga” i są przeciwne karom, które chce nałożyć europejska federacja piłkarska na kluby założycielskie.

Wczoraj UEFA opublikowała oświadczenie, w którym przedstawiła zawarte porozumienie z 9 klubami, które chciały założyć Superligę, ale ostatecznie ją opuściły. Jedną z głównych kar było ucięcie premii za grę przyszłosezonowych rozgrywkach organizowanych przez UEFA o 5%. Do tego wszystkie kluby miały wpłacić razem 15 milionów euro na rzecz dzieci i młodzieży w piłce amatorskiej w Europie. Więcej o tym pisaliśmy tutaj.

Kluby sprzeciwiają się UEFA!

UEFA nie podjęła jeszcze decyzji ws. trzech klubów, które jeszcze nie ogłosiły odejścia od projektu superligi. We wczorajszym komunikacie napisano, że federacja zastrzega sobie wszelkie prawa do podjęcia wszelkich działań, jakie uzna za stosowne, przeciwko FC Barcelonie, Realowi Madryt oraz Juventusowi.

Wspomniane trzy kluby opublikowały w sobotę swego rodzaju odpowiedź na wcześniejsze oświadczenie UEFA. Kluby sprzeciwiają się karom, które chce nałożyć na nie europejska federacja.

– Kluby-założyciele otrzymują groźby i odczuwają presję osób trzecich, co ma na celu skłonić je do opuszczenia Superligi. Jest to niedopuszczalne z punktu widzenia praworządności – czytamy w komunikacie.

– Żałujemy, że nasi partnerzy, przyjaciele i sponsorzy, którzy zgodzili się wesprzeć projekt Superligi, znaleźli się w tak trudnej sytuacji, że zdecydowali się podpisać porozumienie z UEFA. Chcemy odpowiedzialnie i wytrwale szukać rozwiązań, mimo niedopuszczalnych nacisków i gróźb, które nadal otrzymujemy ze strony UEFA- czytamy dalej.

– Podsumowując, przypominamy FIFA, UEFA oraz wszystkim piłkarskim podmiotom, tak jak robiliśmy to przy różnych okazjach od ogłoszenia Superligi, o naszym zaangażowaniu i stanowczej woli debatowania, z należytym szacunkiem, bez całkowicie niedopuszczalnych nacisków i z poszanowaniem praworządności, nad najodpowiedniejszymi rozwiązaniami dla zrównoważonego rozwoju całej piłkarskiej rodziny – zakończono.

Michał Budzich
P