Radosław Matusiak: Nasze pokolenie miało większe umiejętności niż ci, co grają teraz w Ekstraklasie

Były reprezentant Polski – Radosław Matusiak – był gościem programu „Futbol i cała reszta” na kanale youtube newonce.sport. 39-latek poruszył wiele ciekawych tematów, w tym porównał przeszłe i obecne pokolenie polskich piłkarzy.

Radosław Matusiak grał w reprezentacji narodowej w latach 2006-2008. W tym czasie zagrał w 15 spotkaniach, w których strzelił 7 bramek. W piłce klubowej reprezentował takie kluby jak: Cracovia, ŁKS, Widzew Łódź, SC Heerenveen, czy GKS Bełchatów. Jak sam przyznaje, to właśnie w ostatnim z wymienionych klubów przeżywał swój najlepszy okres w karierze. „Ten mój najlepszy czas to był Bełchatów”.

Porównanie pokoleń

Były reprezentant Polski porównał obecną generację polskich piłkarzy ze swoim pokoleniem. 39-latek uważa, że piłkarze pokroju Pawła Brożka, czy Łukasza Madeja mieli większe umiejętności niż piłkarze, którzy obecnie grają w polskiej Ekstraklasie.

– Rafał Grzelak, Łukasz Madej, Paweł Brożek, Sebastian Mila – to nie był czysty talent, tylko po prostu codzienna gra w piłkę nożną. Ja uważam, że nasze pokolenie miało większe umiejętności piłkarskie niż ci, co grają teraz Ekstraklasie. Obecni piłkarze są szybcy, wybiegani, silni i tak dalej, ale z mojego punktu widzenia umiejętności czysto piłkarskie są dużo niższe niż te, które mieliśmy my – ocenia Radosław Matusiak.

– Teraz to pokolenie jest takie grzeczniejsze, bardziej profesjonalne w tym podejściu do piłki – dodaje.

Początek przygody z piłką

Były reprezentant wspomina, jak tak naprawdę zaczęła się jego przygoda z piłką nożną. Początkowo zaczęło się od gry na osiedlu, a następnie udał się na testy do Widzewa Łódź.

– Jak miałem 9 lat, tata zabrał mnie na testy do Widzewa. Wówczas trener wybrał mnie i Rafała Grzelaka. Pojechaliśmy od razu na jakiś mecz, w którym przegrywaliśmy 12:0. Trener wpuścił mnie na boisko w przerwie, wziąłem piłkę, okiwałem wszystkich i strzeliłem bramkę. Wtedy trener powiedział, że będę grał w piłkę na poważnie – wspomina Matusiak.

Idol z dzieciństwa

Radosław Matusiak został zapytany o swojego idola z dzieciństwa.

– Zdecydowanie Roberto Baggio. On wtedy miał chyba wszystko – wyznaje 39-latek.

Pasja Matusiaka

Jedną z pasji 39-latka są wina, w rozmowie dla newonce.sport rozwinął temat i podzielił się genezą swojego zainteresowania.

– Tego nauczył mnie mój były teść, który był koneserem wina. Jak zacząłem pić, to on zaczął mi tłumaczyć, bo lubię wiedzieć, co piję. To jest takie hobby, które pomaga mi w wyborze wina w restauracji – powiedział Matusiak.

Michał Budzich