Premier Szkocji rozwścieczona kibicami Rangersów. „To irytujące i haniebne”

Kibice Rangersów świętowali zdobycie 55. tytułu mistrza kraju. Nicola Sturgeon, premier Szkocji nie kryła jednak swojej wściekłości. Pani polityk apelowała o powrót fanów do domu. – To irytujące i haniebne – grzmiała Szkotka.

Przez ostatnie dziesięć lat w Szkocji niezmiennie dominował Celtic. Rangersi w końcu przełamali dominację bezpośrednich rywali, i to w jakim stylu! Zespół Stevena Gerarda zgromadził aż o 20 punktów więcej niż biało-zieloni.

Ze zdobycia 55. tytułu mistrza Szkocji kibice Rangersów mogli się cieszyć po potknięciu Celticu. Rywal zza miedzy zremisował z Dundee United 0-0, przez co stracił jakiekolwiek szanse na nawiązanie walki z ekipą Gerarda.

„Jestem wściekła”

W niedzielne popołudnie tysiące kibiców wyszło z domów i zebrało się na Glasgow George Square. Mnóstwo fanów zebrało się także w innych częściach miasta. Tłumy witały swoich ulubieńców i trenera. Hucznie odpalano race i fajerwerki oraz machano flagami.

Świętowanie kibiców nie spodobało się jednak premier Szkocji, pani Nicoli Sturgeon. Polityk przypomniała o wciąż trwającej pandemii i, choć pogratulowała Rangersom tytułu, apelowała o powrót kibiców do domów.

– Gratulacje dla Rangers FC za zdobycie tytułu, ale gromadzenie się teraz ludzi grozi śmiercią i może opóźnić wyjście z lockdownu dla wszystkich innych. Jeśli kibicom zależy na bezpieczeństwie innych i kraju, niech wracają do domu – napisała w poście na Twitterze.

Kiedy jej prośba nie spotkała się z aprobatą świętujących tłumów, dodała kolejny wpis. Tym razem pani polityk nie ukrywała swojego niezadowolenia. Sturgeon jawnie przyznała, że jest wściekła na zachowanie kibiców.

– Jestem wściekła na tych ludzi. Wszyscy dokonaliśmy tak wielu poświęceń w ciągu ostatniego roku. Widzę, że mniejszość naraża nas na ryzyko, co jest irytujące i haniebne. Jest to głęboko niesprawiedliwe dla całego kraju, a policja ma już wystarczająco dużo ciężkiej pracy. Zwracam się do klubu Rangers FC, poproście fanów, aby poszli do domu – dopisała.

8 lat pracy

Rangersi osiem lat temu przeżyli istne piekło. Klub został zdegradowany do czwartej ligi i musiał budować swoją potęgę od nowa. Najbardziej utytułowana szkocka drużyna zdołała się jednak podnieść i w tym sezonie nie odniosła ani jednej porażki na krajowym podwórku. Maszyna Stevena Gerarda ma na koncie 28 zwycięstw i zaledwie cztery remisy. Mistrzostwo zdobyli na sześć kolejek przed końcem sezonu.

Niedzielne świętowanie kibiców było już drugim dniem radości. Wcześniej kibice dali upust emocjom w sobotę, jeszcze przed wygraną ich ulubieńców 3-0 z St. Mirren.