Poznaliśmy kary dla klubów, które chciały założyć Superligę!

UEFA w piątkowy wieczór opublikowała oświadczenie w sprawie kar dla klubów, które chciały założyć Superligę. Kwestia sankcji dla Realu Madryt, FC Barcelony oraz Juventusu Turyn wciąż pozostaje sprawą otwartą.

Kilka tygodni temu świat obiegła informacja o planach dotyczących utworzenia tzw. Superligi. Plany jednak szybko spaliły na panewce, głównie za sprawą fali negatywnych komentarzy płynących ze strony kibiców oraz mediów. Po kilku dniach projekt opuściło 9 z 12 klubów. Kluby, które pozostały w projekcie i uznały go za „zawieszony” to Real Madryt, FC Barcelona oraz Juventus Turyn.

Kary dla klubów Superligi

Europejska federacja piłkarska opublikowała w piątek komunikat, w którym ogłosiła kary dla poszczególnych klubów. Te, które opuściły projekt, w następnym sezonie będą miały potrącone 5% od przychodu z tytułu rywalizacji w rozgrywkach UEFA. Ponadto wspomniane 9 klubów:

  • Uznaje i akceptuje statut UEFA
  • Pozostaje zaangażowany i weźmie udział we wszelkich rozgrywkach klubowych UEFA w każdym sezonie, w którym klub się zakwalifikuje
  • Powróci do Europejskiego Stowarzyszenia Klubów
  • Podejmie kroki będące w ich mocy w celu zakończenia związków z firmą mającą założyć Superligę
  • Jako gest dobrej woli razem z innymi klubami wpłaci łącznie 15 milionów euro na rzecz dzieci i młodzieży w piłce amatorskiej w Europie
  • Zapłaci odszkodowanie w wysokości 5% przychodów z udziału w następnych rozgrywkach UEFA
  • Zgadza się na nałożenie grzywny, jeśli wezmą udział w innych rozgrywkach, niż te organizowane przez UEFA (100 mln euro) lub jeśli złamią zobowiązania, na które przystały kluby (50 mln euro).
  • Osobiście przekaże zobowiązania wobec UEFA, gdzie zostaną zaakceptowane wszystkie zasady i wartości zawarte w porozumieniu z 2019 roku pomiędzy UEFA a Europejskim Stowarzyszeniem Klubów

– Dwa tygodnie temu powiedziałem, że przyznanie się do błędu, szczególnie w trudnych czasach mediów społecznościowych, wymaga dużej organizacji. Te kluby właśnie to zrobiły i są gotowe naprawić wyrządzone szkody. UEFA chce zostawić ten rozdział za sobą i iść naprzód w pozytywnej atmosferze. UEFA nie zatrzyma nic z kar finansowych. Całość zostanie zainwestowana w futbol młodzieżowy i amatorski – skomentował Aleksander Ceferin.

Co z pozostałymi klubami?

Nieznana jest jeszcze kara dla FC Barcelony, Realu Madryt i Juventusu Turyn. Te trzy kluby oficjalnie nie wycofały się jeszcze z projektu. UEFA zastrzegła sobie wszelkie prawa do podjęcia wszelkich działań, jakie uzna za stosowne, przeciwko wspomnianym klubom.

Michał Budzich
P