Polskie kluby płacą grube miliony agentom piłkarzy. Kto wydał najwięcej?

Polski Związek Piłki Nożnej opublikował dane dotyczące wydatków poszczególnych klubów z tytułu prowizji dla agentów piłkarzy. W ciągu ostatnich 12 miesięcy polskie kluby zapłaciły menedżerom w sumie niemalże 40 milionów złotych.

Wydatki klubów z Ekstraklasy

Pandemia koronawirusa nie powstrzymała polskich klubów w wydawaniu ogromnych sum pieniędzy. PZPN opublikował raport, w którym przedstawił, ile poszczególne kluby z Ekstraklasy, Fortuna I ligi oraz Ewinner II ligi wydały na prowizje menedżerskie w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Dane obejmują okres 1 kwietnia 2020 roku-31 marca 2021 roku.

Na szczycie zestawienia znalazła się rzecz jasna Legia Warszawa. W ciągu ostatnich 12 miesięcy „Legioniści” zapłacili pośrednikom niemal 9,5 mln złotych. Na drugim miejscu znalazł się Lech Poznań (nieco ponad 5 mln złotych), a podium zamknęło Zagłębie Lubin (niecałe 4,5 mln złotych). Najmniejsze wydatki z tego tytułu zanotowała Warta Poznań. Skromny klub z Poznania wydał nieco ponad 150 tys. złotych. Łącznie kluby z Ekstraklasy wydały ponad 36 mln złotch.

Ile wydały kluby z I i II ligi?

Równie ciekawe co w Ekstraklasie jest również na jej zapleczu. Kluby Fortuna I ligi wydały przez ostatni rok na premie dla menedżerów piłkarzy ponad 3,5 mln złotych. W zestawieniu przewodzi ŁKS Łódź (868 tys. złotych). Warto jednak zaznaczyć, że łodzianie w poprzednim sezonie rywalizowali na boiskach Ekstraklasy, a przypomnijmy, że dane obejmuję okres 1 kwietnia 2020 roku-31 marca 2021 roku. Co ciekawe GKS Bełchatów nie wydał ani grosza.

Tropem bełchatowian poszło kilka klubów z II ligi, które również nie wydały na opłaty menedżerskie ani grosza. Ponad 150 tys. złotych wydała z kolei Chojniczanka Chojnie. Łącznie kluby z trzeciego poziomu rozgrywkowego w Polsce przeznaczyły na opłaty dla agentów ponad 700 tys. złotych.

Michał Budzich