Josue pocałował herb Legii. Dziennikarze uznali to za… przejaw rasizmu. Teraz przepraszają

Kolejny dzień, kolejna afera w polskich mediach. Dziś dziennikarze przepraszają Jouse za swój tekst sprzed kilku dni, w którym doszukiwali się przejawu rasizmu.

Cofnijmy się do soboty, 4 marca 2023 roku. Górnik Zabrze rozgrywa u siebie spotkanie z Legią Warszawa. Pojedynek kończy się zwycięstwem przyjezdnych wynikiem 1:0. W drugiej połowie meczu dwie żółte kartki otrzymuje piłkarz Legii, Josue. Schodząc z boiska w kierunku szatni Portugalczyk pocałował herb Legii, pokazując to wprost przed kibicami Górnika. Sytuacja została ukazana w mediach społecznościowych stołecznego klubu.

Wydawać by się mogło, że sytuacja jest łatwa do zinterpretowania. Jednak nie dla wszystkich. Dzień po meczu „Przegląd Sportowy Onet” opublikował artykuł, w którym zarzucono Jouse obrażanie kibiców Górnika oraz doszukiwano się w jego zachowaniu przejawu rasizmu. Dziennikarze zinterpretowali gest piłkarza Legii jako złapanie za nos w celu przekazania, że „kibice Górnika śmierdzą”. Fragment tekstu znajduje się poniżej.

„Tuż przed wejściem do tunelu prowadzącego do szatni odpowiedział obrażającym go kibicom Górnika nieprzyzwoitym gestem, który w ocenie Komisji Ligi może zostać uznany za rasistowski. Co zrobił Josue? Złapał się ostentacyjnie za nos, sugerując, że kibice Górnika… śmierdzą.”

Po kilku dniach doczekano się przeprosin ze strony dziennikarzy. W najnowszym artykule można znaleźć przeprosiny. Dotyczą one jednak głównie złego doboru słów odnośnie całej sytuacji. Fragment tekstu z przeprosinami znajduje się poniżej.

„Pragnę przeprosić za niefortunny dobór słowa, jakoby zachowanie zawodnika przypuszczalnie mogło być rasistowskie. Widziany z trybuny prasowej gest zatkanego nosa sugerującego, że kibice w Zabrzu śmierdzą, mógł być co najwyżej ksenofobiczny, a najwłaściwszym określeniem zachowania piłkarza byłoby po prostu głupie i nieodpowiedzialne. Pragnę podkreślić, że w tekście absolutnie nie przesądzałem, że gest jest rasistowski, a jedynie zastanawiałem się, czy może mieć jego znamiona.”

„Tekst został opublikowany w niedzielę moją decyzją i była to niestety decyzja błędna, jeśli chodzi o domniemany rasizm kapitana Legii Warszawa..”


źródło: przegląd sportowy onet (I), przegląd sportowy onet (II)

Michał Budzich

Dodaj komentarz