Ekstraklasa wróci do podziału na grupę mistrzowską i spadkową? „Dyskusja jest jeszcze przed nami”

W ostatnich latach system rozgrywek polskiej Ekstraklasy kilkukrotnie ulegał zmianie. Tym razem poruszono temat powrotu do tzw. ESA 37, czyli zmniejszenia liczby drużyn do 16 i podziału na grupę mistrzowską oraz spadkową po zakończeniu rundy zasadniczej.

ESA 37 obowiązywała od sezonu 2013/2014 aż do końca kampanii 2019/2020. Przez pierwsze 4 sezony obowiązywał także podział punktów na dwa po zakończeniu rundy zasadniczej. Poprzednie rozgrywki można nazwać jako przejściowe, gdyż brało w nich udział 16 ekip, jednak nie obowiązywał już podział na grupy. Od obecnego sezonu w rozgrywkach Ekstraklasy uczestniczy 18 ekip, które grają systemem każdy z każdym mecz i rewanż.

Powrót ESA 37?

Na stronie „goal.pl” pojawił się obszerny wywiad z Marcinem Animuckim, w którym poruszono temat powrotu do ESA 37. Prezes Ekstraklasy zdradził, że wkrótce dojdzie do dyskusji z nowymi władzami PZPN nt. funkcjonowania ligi.

– Reforma Zbigniewa Bońka sprzed półtora roku, pod którą podpisały się też kluby, zakładała zwiększenie ligi do 18 drużyn, my się z tego wywiązaliśmy, bo taka jest nasza rola, ale trend w Europie jest odwrotny. We Francji i Hiszpanii są bardzo poważne rozmowy na temat zmniejszenia ich lig, tak, żeby wzrósł poziom sportowy, organizacyjny i finansowy. Obecnie mamy system, w którym będziemy na pewno funkcjonować przez najbliższe dwa sezony, bo tak zostały sprzedane prawa telewizyjne, ale dyskusja co dalej jest jeszcze przed nami – mówi Marcin Animucki.

– Był to system, który spowodował, że finansowo wznieśliśmy się na bardzo wysoki poziom. Ta dodatkowa runda jest dobrym pomysłem ze względu na atrakcyjność dla nadawców,  ale tez kibiców. Kilka lig poszło w nasze ślady i zorganizowało dodatkową rundę dającą ciut większe emocje. W naszych warunkach to kolejna szansa, by spotkały się ze sobą np. Lech z Legią albo kluby, które dysponują dużymi stadionami. Niedawno Lechia Gdańsk potrafiła zapełnić obiekt trzy lub cztery razy w rundzie finałowej. Musimy walczyć o to, by kibice wrócili na stadiony. Frekwencja i oglądalność obecnie wyglądają wprawdzie nieźle, ale nie możemy nie zauważać tendencji panującej w Europie. Widz, zwłaszcza młody, od piłki ucieka, a naszym zadaniem jest zapewnić taką atrakcyjność i taki poziom emocji, by mu na to nie pozwolić. Jednym z tematów do przedyskutowania w tym kontekście jest oczywiście system rozgrywek – mówi o ESA 37 prezes Ekstraklasy.

źródło: goal.pl

Michał Budzich