Cezary Kulesza zabrał głos w sprawie Sousy, przepisu o młodzieżowcu i bazy treningowej. „Przyjrzę się temu tematowi”

Cezary Kulesza był gościem programu „GOL” na antenie TVP Sport. Nowy prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej przedstawił swoje zdanie na temat przepisu młodzieżowca, zmiany selekcjonera i budowy ośrodka treningowego.

Nowym szefem polskiej federacji piłkarskiej został Cezary Kulesza. Były prezes Jagiellonii Białystok zagościł w programie „GOL” na antenie TVP Sport. Podczas rozmowy z dziennikarzami wypowiedział się na temat wielu kwestii, które interesują opinię publiczną.

Przepis o młodzieżowcu

Od razu po wygranej Kuleszy w wyborach na prezesa PZPN rozpoczęły się spekulacje na temat zniesienia przepisu o obowiązku gry młodzieżowca. Nowy szef federacji zdementował te plotki, jakoby miał w planach takie rozwiązanie.

– Podjęliśmy taką decyzję za zgodą Ekstraklasy i do dziś nie słyszałem, by komuś ten przepis się nie podobał. Skoro funkcjonuje to, po co zmieniać? Widzimy, że ten przepis się sprawdza, bo kluby promują młodych zawodników, którzy potem wyjeżdżają a granicę. Problem polega na tym, że my nie jesteśmy w stanie zatrzymać tych zawodników na dłużej niż rok. Mają 18, 19 lat i już wyjeżdżają, nim przełożą swoją jakość na grę zespołu – powiedział Cezary Kulesza.

Co z selekcjonerem?

Nowy prezes może mieć inną wizję na dorosłą reprezentację Polski od swojego poprzednika. Dziennikarze TVP Sport zapytali Cezarego Kuleszę o przyszłość Paulo Sousy i potencjalnych kandydatów w jego miejsce. 59-latek przyznał jednak, że Portugalczyk nie powinien obawiać się o swoją posadę, tylko spokojnie pracować.

– Z moich informacji wynika, że jeśli Sousa uzyska awans na mistrzostwa świata, jego umowa automatycznie zostanie przedłużona. A jeśli – odpukać w niemalowane – nie awansujemy, umowa się rozwiązuje. Rozmawiałem już z trenerem, a w piątek się spotkamy. Uspokoiłem go. Powiedziałem, że idziemy w jednym kierunku. Wierzę w niego i naszą kadrę. Bądźmy dobrej myśli – zaznaczył.

– Słyszałem o temacie Czerczesowa, ale nic nie wiem o jego kandydaturze na selekcjonera reprezentacji Polski. Znam go z meczów, w których prowadził Legi. Nie rozmawiałem z nim, bo mamy swojego trenera. Gdy skończy się umowa z Sousą to będę widział wszystkich trenerów. Ale teraz nie będę nic deklarował, bo na ten temat się nie zastanawiałem – dodał.

Ośrodek dla reprezentacji

Ostatnim tematem, który grzał kibiców i dziennikarzy, to budowa nowego ośrodka treningowego dla kadry biało-czerwonych. Wiele federacji ma już swoje obiekty treningowe. Goście programu „GOL” zasugerowali nowemu prezesowi, by pochylił się nad pomysłem zbudowania specjalnej bazy dla reprezentacji.

– Nie chcę się deklarować, ale na pewno przyjrzę się temu tematowi. Zwrócę uwagę, jakie są możliwości, gdzie to można zrobić i jak tego można dokonać. Są też myśli, by PZPN miał własną siedzibę. Jest dużo pomysłów, ale nie chcę sprzedawać tematów, które nie są mi do końca znane. Chcę wiedzieć, co chcemy zrobić i czy jest to możliwe. Bo po co mówić o rzeczach, które nie pokrywają się z rzeczywistością? – zakończył nowy szef federacji.

Źródło: TVP Sport