Lewandowski czy Gerd Muller? Niemiecka legenda nie pozostawia wątpliwości

Robert Lewandowski z roku na rok staje się coraz lepszy, a w trwającym sezonie może przebić kolejną barierę. Polak goni legendarny wyczyn Gerda Mullera, który w jednej kampanii strzelił aż 40 bramek w Bundeslidze. Pościg „Lewego” wzbudza w Niemczech niemałe poruszenie. Franz Beckenbauer twierdzi, że w dzisiejszych czasach były snajper Bayernu strzeliłby jeszcze więcej niż 40 goli.

Nie będzie wielkim odkryciem napisać, że Lewandowski już zapisał się na stałe w historii Bundesligi. Kapitan reprezentacji Polski ustanowił tyle rekordów, strzelił tyle bramek, że ciężko nie mówić o nim jak o legendzie ligi.

Oczywiście 32-latek wciąż może jeszcze mocniej odcisnąć swoje piętno na historii niemieckiej piłki. Przed napastnikiem wciąż stoi bowiem osiągnięcie Gerda Mullera, który w sezonie 1971/72 strzelił aż 40 bramek dla Bayernu Monachium.

Co, gdyby grał dzisiaj?

Franz Beckenbauer, inna legenda niemieckiego futbolu uważa, że kiedyś Muller miał ciężej. Zdaniem byłego piłkarza, gdyby „Bomber der Nation” grał w piłkę aktualnie mógłby spokojnie strzelił nie 40, a 80 bramek.

– Mueller był kryty przez 2-3 piłkarzy. Przy obecnej swobodzie piłkarzy i kryciu strefami, zdobyłby dwa razy więcej goli – przyznał na łamach „Bilda”.

Na ten temat wypowiedział się także Robert Lewandowski. Polak został poproszony o porównanie piłkarzy z tamtych lat oraz drużyny, w której to on gra aktualnie. 32-latek ma wielki szacunek do legend Bayernu, jednak nie ukrywa, że wszystkiego nie da się porównać przez wzgląd na zmiany, jakie zaszły w piłce.

– Myślę, że jeśli chodzi o tempo, wygralibyśmy. Z pewnością jesteśmy też lepsi taktycznie i pod względem kondycji. Ale trudno jest porównywać piłkę nożną sprzed 30, 40, 50 lat. Piłka nożna rozwija się co 10 lat – stwierdził napastnik Bawarczyków.

– Wtedy różnica między pierwszym a ostatnim zespołem była znacznie większa. Często były wyniki takie jak 11:2 – podsumował.

W tym sezonie Robert Lewandowski zgromadził aż 24 trafienia w 19 meczach w Bundeslidze. Do swojego dorobku dołożył także 6 asyst.

Bayern przebywa obecnie w Katarze na Klubowych Mistrzostwach Świata. W meczu półfinałowym „Lewy” odegrał główną rolę. Polak ustrzelił dublet, a Bawarczycy po jego golach pokonali Al-Ahly Kair 2-0.