Afera z udziałem FC Barcelony! Klub miał płacić ogromne pieniądze byłemu sędziemu

Hiszpańskie media poinformowały o kolejnej aferze w tamtejszym futbolu. Według doniesień redakcji „Cadena SER” FC Barcelona miała płacić ogromne sumy byłemu sędziemu, który w hiszpańskim futbolu pełnił również funkcję wiceprzewodniczącego Komitetu Technicznego Arbitrów.

Dziennikarze „Cadena SER” poinformowali o współpracy na linii FC Barcelona-Jose Maria Enriquez Negreira. Hiszpan w przeszłości pracował jako sędzia, a także pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komitetu Technicznego Arbitrów w hiszpańskiej federacji piłkarskiej. Przedmiotem współpracy miało być „doradztwo” w ramach prywatnej działalności Hiszpana.

Zgodnie z doniesieniami w latach 2016-2018 FC Barcelona miała przelać spółce należącej do Negreiry 1,4 miliona euro. Co jednak wzbudza największe kontrowersje to fakt, że w tamtym czasie Jose Maria Enriquez Negreira pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komitetu Technicznego Arbitrów. W 2018 roku nastąpiła ostatnia wpłata na konto wspomnianej spółki, w tym samym roku Negreira zakończył swoją pracę na dotychczasowym stanowisku w Hiszpańskim Związku Piłki Nożnej (RFEF).

Jose Maria Enriquez Negreira nie zdołał dostarczyć żadnej dokumentacji odnośnie świadczonych usług. Miało to wynikać z faktu, że jego działalność opierała się na ustnym doradzaniu. Aktywność miała polegać na m.in. przekazywaniu instrukcji dla piłkarzy, jak ci mają zachowywać się przed poszczególnymi sędziami.

W tej sprawie oświadczenie wydała zarówno FC Barcelona, jak i Komitet Techniczny Aribtrów.

Oświadczenie FC Barcelony:

  1. FC Barcelona korzystała w przeszłości z usług zewnętrznego konsultanta technicznego, który dostarczał, w formacie wideo, raportów technicznych dotyczących piłkarzy z niższych lig w Hiszpanii dla dyrekcji technicznej klubu.
  2. Dodatkowo współpraca z tym samym zewnętrznym dostawcą została rozszerzona o raporty techniczne związane z profesjonalnym arbitrażem w celu uzupełnienia informacji wymaganych przez sztab trenerski pierwszego zespołu i rezerw, praktykę powszechną w zawodowych klubach piłkarskich.
  3. Obecnie tego typu usługi zewnętrzne zlecane są profesjonalistom oddelegowanym do Obszaru piłkarskiego.
  4. Barcelona żałuje, że takie informacje pojawiły się właśnie w najlepszym sportowym momencie obecnego sezonu.
  5. FC Barcelona podejmie kroki prawne przeciwko każdemu, kto szkodzi wizerunkowi Klubu poprzez ewentualne insynuacje przeciw reputacji klubu, które mogą powstać w wyniku tych informacji.

Oświadczenie Komitetu Technicznego Arbitrów

W nawiązaniu do opublikowanych w ostatnich godzinach informacji na temat byłego wiceprezesa CTA, Jose Marii Enriqueza. CTA chce dać do zrozumienia, że Enriquez Negreira nie należy do żadnej struktury federacyjnej od czasu zmiany rządu przeprowadzonej po wyborach w 2018 roku. Komitet Techniczny Arbitrów wyraża ubolewanie z powodu zachować, które mogą naruszać etykę pracy. Żaden aktywny sędzia ani członek CTA nie może wykonywać żadnych prac, które mogą powodować konflikt interesów. CTA oddaje się do dyspozycji wymiary sprawiedliwości, aby zaoferować współpracę w kwestii jakiegokolwiek typu informacji, którą Komitet może udostępnić w tej sprawie.


źródło: fcbarca.com, barcainfo

Michał Budzich

Dodaj komentarz